Alap esetben az épületbe a kiépített hálózaton keresztül jut el a víz, ám ennek nem feltétlenül kell így lennie. Ha valamilyen oknál fogva önellátásra törekszünk, akkor van lehetőségünk egy házi vízmű kiépítésére is, ez ugyanis remek alternatívát jelenti a központi vízhálózat helyettesítésére.
A házi vízművek használata olyan helyeken javasolt, ahol nem ivásra szeretnénk használni a vizet. Amennyiben a WC leöblítése, kézmosás, fürdés vagy öntözés céljából van szükségünk rá, akkor számunkra is remek döntés lehet a kiépítése.
Mi az a hidrofor tartály?
A különböző kialakítású szivattyúk számos területen jó szolgálatot tesznek, többek között például a házi vízművek kialakításakor is nagy szükség lehet a használatukra. Ugyanakkor, annak érdekében, hogy megfelelően működjenek, oda kell figyelnünk néhány fontos dologra. Például arra, hogy a velük együtt használt alkatrészek is rendelkezésre álljanak.
Ezek egyike a hidrofor tartály, amit azért kell beépíteni a rendszerbe, mert a segítségével átmenetileg tárolható a víz. Emellett pedig csökkenti a szivattyúk elindulásakor keletkező erőhatásokat, amik komoly veszélyt jelenthetnek a rendszerre. Lényegében tehát szépen kiegyenlíti a nyomáskülönbségeket.
Hogyan működik? Amikor elindul a szivattyú, a víz bekerül a tartályba, ennek hatására pedig a levegő összenyomódik. Amikor egy adott helyen megnyitjuk a csapot, akkor az összepréselt levegő hatására ki tud áramolni a csövekbe.
Mivel jól kell bírni a nagy igénybevételt, ezért a hidrofor tartályt minden esetben minőségi anyagból, jellemzően acéllemezekből készítik. Az egyes elemeket pedig hegesztéssel rögzítik egymáshoz, hogy még véletlenül se tudjanak elmozdulni a helyükről.
A hidrofor tartály karbantartása
A házi vízművek részét képező hidrofor tartályok olyan szerkezetek, amik rendszeres figyelmet igényelnek. Egyrészt azért, mert szükség lehet a tisztításukra, másrészt pedig azért, mert ellenőrizni kell nincs-e valami hibájuk.
Az egyik legfontosabb feladat a nyomás monitorozása, ha ugyanis a kelleténél alacsonyabb, akkor a szivattyú túlnyújtja a gumimembránt. Ez pedig nem túl szerencsés, ugyanis elszakadhat a membrán, ami miatt tönkre mehet az egész rendszer. A nyomásellenőrzést viszonylag gyakran, havonta érdemes megcsinálni, hogy teljesen biztonságosan tudjuk használni a tartályt.
Meglehet van némi gyakorlatunk ebben, sőt, még az is lehet, hogy a kellő tudásunk is megvan a témában. Ha viszont nem vagyunk biztosak a dolgunkban, akkor érdemes szakember segítségét kérni, így ugyanis elkerülhetjük, hogy visszafordíthatatlan károkat okozzunk.