A modern parasztházak egyre keresettebb ingatlannak számítanak manapság – ami, tekintve rendkívül zaklatott, túlhajszolt életritmust diktáló világunkat, cseppet sem meglepő.
Régi parasztház felújítása – a téma, amiről nem lehet eleget beszélni
A parasztházak felújítása mind építészeti, mind lakberendezői szempontból is változatos lehetőséget nyújt a hosszas értekezésekre.
A téma ugyanis rendkívül sokrétű, a felújítás pedig komplex tevékenység, amelynek sikerét minden esetben a körültekintő tervezés határozza meg. A régi építésű vályogházak semmiben nem hasonlítanak a mai modern épületekhez, legyen szó akár az anyaghasználatukról, a belső elrendezésükről, a térben elfoglalt helyükről vagy az energetikai megoldásaikról. Szögezzük le már az elején: a munka, ami egy régi építésű ház felújítását kíséri, hihetetlenül nagy kaliberrel bír, és ha mindent jól akarunk csinálni, egyáltalán nem olcsó mulatság.
Mégis, a tapasztalatok azt mutatják, igencsak megéri belevágni a fejszénket e nagyvolumenű projektbe, mert a végeredmény minden fáradozásainkért kárpótol. S mi ez a várható eredmény? Nos, egy minden ízében élhető, környezetbarát, idilli otthon, amely sajátos egyediségének köszönhetően a mindent eltöltő nyugalom felbecsülhetetlen értékével ajándékoz meg minket. Mindezt pedig a modern kor által diktált elvárásokkal megfűszerezve.
Egy lélegzetvételnyi kitérő, avagy a modern vályogház múltja
Magyarország településeit, különösen a kisebb falvait járva a múlt évszázadok kézzel fogható gyöngyszemeibe bukkanva laikusként is teljes képet nyerhetünk az elődeink építészeti szokásairól. A házépítés, a ház beosztása az adott kor praktikusságból fakadó elvárásaival harmonizált. Ezek a mai lakható, felújítható épületek szinte mindegyike több, mint 100 éves. S míg a középkorban az épületek többnyire fából épültek, az 1800-as években rohamléptékben terjedt el a vályogból készített házak népszerűsége. Az ország egész területén megtalálhatók voltak ezek a vályogházak, s bár külsejükben, kivitelezésükben mutattak eltérő jegyeket, mégis, többnyire ugyanazon elv mentén épültek. A hagyományos változatuk az utcafrontra merőlegesen foglalt helyet az udvaron, és három fő helyiségből állt. A szobák soros elrendezésűek, egymásból nyílnak. A hagyományos vályogtéglából épült ház kötelező része a nyitott tornác is. Egyes településeken, különösen az 1900-as évek elején épült házak esetében, a három helyiséget pluszban egy kamra is kiegészítette.
Parasztház felújítva – készüljünk fel a megpróbáltatásokra
Ha képtelenek vagyunk elengedni a modern parasztházak gondolatát, és mindenképpen falusi nyugalomra vágyunk, jó hír, hogy ezeknek a régi építésű otthonoknak az ára jócskán baráti. A felújítás azonban több buktatóval jár együtt. Ez persze nem jelenti azt, hogy a földtől elrugaszkodott, már-már lehetetlen ötlet volna e többszázéves műemlékekből modern szemmel is élhetőnek bizonyuló otthont varázsolni, csupán azt, hogy a munka rendkívül komplex.
Néhány szóban a műemlékvédelemről
Magyarországon jelenleg számos régi parasztház minősül műemléknek. Amennyiben az ingatlan műemlékvédelem alatt áll, a felújítás során több szempontból is meg van kötve a kezünk. Többek között például nem változtathatunk az épület szerkezetén, homlokzatán, a projekt elvégzése során pedig a ház autentikussága nem szenvedhet csorbát. Ezzel azonban a gyakorlatban meglepően kevésszer van gondja a felújítónak – hiszen a tulaj általában pontosan a régmúlt időket idéző, romantikus báj, utánozhatatlan rusztikus stílus miatt szeretett bele a felújítás tárgyába, s ezt a miliőt nem megváltoztatni, hanem foggal-körömmel megtartani óhajtja.
Parasztház felújítás ötletek – az a bizonyos mumus
A modern parasztházak korszerűsítésének első számú, nagy fejfájást okozó buktatója a megfelelő szigetelés. Ezen épületek fő alapanyaga, a vályog ugyanis elég nehézkesen házasítható össze a manapság használt korszerű szigetelőanyagokkal. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy azokat az anyagokat, amelyeket manapság előszeretettel használ az építészet, el kell felejteni. Igen, a sokoldalú, viszonylag jó ár/értékű hungarocellről beszélünk, amelynek használata a modern parasztházak szigetelésénél szóba sem jöhet. A hungarocell ugyanis nagyon lezárja a lélegző vályogot, így, ha ezzel szigetelünk, „megfojtjuk” a házat, amelynek falai között sajnos gyakori vendég lesz a penész és a pára. A kőzetgyapot a hungarocellel ellentétben már jóval hatékonyabb megoldásnak bizonyul. A modern műanyagból készített nyílászárók is okozhatnak gondot, túlságosan is hatékony szigetelőtulajdonságuk miatt. Ha mégis műanyag ajtókat, ablakokat építünk be, a gyakori szellőztetésre figyeljünk oda, ezáltal is elkerülve a ház nyirkosodását. Ha viszont az autentikus miliő oltárán áldoznánk, szavazzunk bizalmat az eredeti fából készült, „lélegző” nyílászáróknak.
A vályognak azért számos jó tulajdonsága is akad!
Ahogy a régiek mondták, a vályog nyáron hűt, télen fűt. Nos, igaz, ami igaz, dédszüleink, ükszüleink idejében az energiatakarékosság ennyiben ki is merült: vályogból építették a házaikat, amely télen benntartotta a meleget, nyáron viszont, a kánikula tikkasztó napjain hűvösen őrizte meg a szobákat. Miért ne aknázhatnánk ki mi is a vályogtégla előnyös tulajdonságait, no persze modern megoldásokkal megtűzdelve? Ez adott a számunkra is, feltéve, ha a már említett szigetelést maximálisan a ház sajátos jegyeihez igazítjuk.
A veszélyes hulladékkal is meggyűlhet a bajunk
A modern parasztházak felújításakor, különösen a bontási folyamatoknál több, mint bizonyos, hogy nagymennyiségű veszélyes hulladék is a napvilágra kerül – ez már-már elkerülhetetlen, ha például a tetőszerkezetet is megbolygatjuk. A múltban előszeretettel használtak azbeszt palát a házak lefedéséhez, ami ma már elfogadhatatlan. Ha a felújítás nehéz fájába vágjuk a fejszénket, e veszélyes hulladék szakszerű összegyűjtéséről, elszállításáról is gondoskodnunk kell.
Régi ház felújítása ötletek – amire mindenképpen figyeljünk oda
A régi vályogházak rendkívül bájosak, és nemcsak kívülről, de belülről is tökéletesen idézik a múlt évszázadok egyedi építészeti, lakberendezési sajátosságait. Ha a modern parasztházak egyikében kívánunk élni, ezt az originális bájt meg kell őriznünk. Ha a belső terek felújítására kerül sor, részesítsük előnyben a natúr fát, legyen szó akár a kemény burkolatokról, akár a bútorok összeválogatásáról. A rusztikus és a vintage stílus is remekül passzol ezekhez az otthonokhoz. Az otthonos miliő kialakításához a jól megválasztott színek, no meg persze a belső tereket betöltő áradó fény is nagyban hozzájárul. Mivel ezek a házak szerkezetileg kötöttek, s ebből adódóan helymegtakarítás dolgában eléggé szerényen vannak eleresztve, a többfunkciós, rusztikus hangulatú bútorok abszolút üdvözölt megoldásnak számítanak az esetükben.
A felújított parasztházak belülről is rendkívül önazonosak
A berendezés ideális esetben tökéletesen harmonizál az épület külsejével. S bár a hagyományos parasztházak esetében minden a funkcionálist szolgálja, a mai modern minimalista stílus jólbevált, egyébként szintén praktikus eszközei, kiegészítői itt nem jöhetnek szóba, ha meg akarjuk őrizni az épület már sokat emlegetett autentikus kisugárzását. Mivel ez kiemelten fontos szegmense a felújításnak, jól tesszük, ha régi bútorok felújításában gondolkodunk. A dizájn vonatkozásában szorítkozzunk a korhű elemekhez: fehér függöny az ablakon, muskátli a tornácon, bájos festett kancsók, horgolt fehér terítők a konyhában, fagerendás plafon (akár álmennyezet formájában is) a szobákban.
Nosztalgiavasút a javából – de vajon megéri-e?
A modern parasztházak, ha mindent jól csináltunk, a felújítás során is azt a régi-régi emléket idézik, amit a nagyszüleinknél éltünk át falun gyermekkorunkban. Szakértő felújító brigáddal és a megfelelő anyagok megválasztásával rendkívül élhető otthonná válnak ezek az épületek. Megéri a sok munka? Mindenképp, már csak anyagilag is, hiszen a felújítás összköltsége sem mérhető egy teljesen új, modern épület vételi díjához. A helyzetet további szépíti a tény, miszerint ezek a házak még a jelenlegi gazdasági helyzet közepette is megfizethető beszerzési árral rendelkeznek.