A felújított parasztházak romantikus kisugárzása tagadhatatlan – olyanok ezek a többnyire csöpp épületek, mint a régmúlt idők megelevenedett magyar népmeséi.
Persze a romantikus atmoszféra mellett számtalan előnye van annak, ha a parasztház felújítás mellett tesszük le a voksunkat. Mutatjuk, melyek ezek!
Régi parasztházak – egyre nagyobb a népszerűségük
Mielőtt belevetnénk magunkat a parasztház felújítás ötletekbe, tartsunk egy lélegzetvételnyi kitérőt, és vegyük górcső alá ezeket a kétségtelenül izgalmas megoldással operáló épülettípusokat. A magyar népi építészet ezen egyszerű és nagyszerű megoldásai ma is kötelező elemei a vidéki miliőnek – szinte minden településen jelen vannak, nem véletlenül. A tornácos házak építése Magyarországon a 18. században vált népszerű építészeti technikává. Ezek az épületek szinte kizárólag vályogtéglából készültek. A vályog, mint környezetbarát, sokoldalúan felhasználható, költséghatékonyan előállítható anyag igen közkedvelt választás volt a 20. század hajnalán is hazánkban.
Felújított parasztházak – szinte kizárólag a vidéki települések privilégiumai
Bizony, városi környezetben szinte soha nem találkozhatunk ezekkel a bájos épületekkel. A régi építésű házak, bár földrajzi területenként kissé eltérnek egymástól, lényegében mind az alaprajzuk, mind az anyaghasználatuk és a belső kialakításuk vonatkozásában azonos képet mutatnak az egész országban. A tipikus parasztház hosszú – sok helyen hosszúháznak is nevezik ezeket az épületeket. Rendszerint három helyiséggel rendelkeznek. Ezek a szobák egymásba nyílva helyezkednek el házon belül, soros elrendezésben. A klasszikus régi paraszthátakhoz nyitott tornác is tartozik. Természetesen létezik bővített verziójuk is, amelyekben plusz egy szoba és kamra is található, de ezek inkább már a modern kor termékei.
Felújított parasztházak – mire figyeljünk mindenképpen a munka alatt?
A parasztház felújítva rendkívül komfortos, egészséges életteret biztosít a háztartás lakóinak, feltéve, ha a felújítás során végig azon íratlan szabályok mentén haladtunk, ami kifejezetten ezekre a típusú épületekre vonatkozik. Ha ugyanis egy minden ízében kényelmes, „lélegző” felújított parasztház az álmunk, el kell felednünk mindazt, amit a modernebb épületek korszerűsítéséről tudunk.
Lehet, hogy a leendő otthonunk egy valódi műemlék?
Bizony, könnyen megtörténhet, hogy a kiszemelt vidéki ház műemlékvédelem alatt áll. Ahhoz, hogy erről megbizonyosodjunk, mindenképpen fel kell vennünk a kapcsolatot a helyi hatóságokkal még a korszerűsítés elkezdése előtt. Abban az esetben ugyanis, ha kiderül, az adott épület valóban műemléknek minősül, a felújítás is sokkal kötöttebb mederben zajlik majd (például nem változtathatjuk meg a homlokzatot, a nyitott kialakítású tornácot stb.).
Felújított parasztházak – a helyszíni szemle fontossága
Mielőtt munkához látnánk, mérjük fel pontosan az ingatlan állapotát – az alapzatot, a falakat és tetőszerkezetet górcső alá véve már nagyjából látni fogjuk, mennyit kóstál majd a felújítás a munka végén. Sajnos, ha e három fő pillér rossz állapotban van, bizony a felújítás során mélyen a zsebünkbe kell majd nyúlnunk.
A felújítás sikerének záloga: a szigetelés
A szigetelésről elődeink teljesen másként gondolkodtak, mint mi, a modern kor szülöttei. Alapvetően ez az első és talán legnagyobb probléma, amivel a felújítás során szembesülhetünk. A régi tornácos épületek szigetelése ugyanis finoman szólva hagy némi kívánnivalót maga után – ezek az ingatlanok, ha nem kezeljük őket megfelelően, könnyen vizesedni kezdenek. A falak vizesedése viszont azonnal magával hozza a következő bosszantó gondot, a penész megjelenését. Penészes falak között pedig szó sem lehet komfortos, egészséges mindennapokról.
Hogyan védekezzünk a talajvíz ellen?
A vályogtéglának, legyen bármilyen zöld és nagyszerű anyag is, megvan az a bosszantó tulajdonsága, hogy rendkívül nedvszívó. Ha a talajvíz ellen védekeznénk, a falak mentén kívülről nagyobb árkot kell vájnunk, majd ezt kövekkel feltöltenünk. Nagyszerű – bár kissé költséges- megoldás lehet még az úgynevezett lemezbefúrás is. S persze, amikor azt mondjuk „árkot kell vájunk”, azt szigorúan úgy értjük, hogy a felújítást végző cég szakembereinek kell ebben helytállni: a parasztház szakszerű felújítása ugyanis minden esetben profi munkát igényel.
Mivel szigeteljük belülről a falakat?
A vályog lélegző anyag. Ha a vályogfalakat belülről modern szigetelőanyagokkal borítjuk, emellett pedig a nyílászárókat is maximálisan szigetelő műanyagra cseréljük, megfojtjuk a házat, ami – már minden bizonnyal kitaláltuk- szintén vizesedéshez és a penész kialakulásához vezet. Az ásványi gyapottal történő szigetelés jó megoldásnak számít, viszont elég költséges is. A klasszikus nikecell hőszigetelő anyagok viszont sajnos nem jöhetnek szóba, ha a leendő otthonunkat felújításában gondolkodunk.
Felújított parasztházak belülről – néhány szóban a dizájnról
Végül, de nem utolsó sorban ejtsünk néhány szót a felújított tornácos házak belső dizájnjáról. Persze kétségtelen, hogy a helyiségek stílusát a személyes ízlés-világunk függvényében alakítjuk, mégis, ezek a bájos épületek akkor váltják be a hozzájuk fűzött reményeinket, ha meghagyjuk a szobák autentikus kisugárzását. A gerendás plafon, a szoba sarkában található kemence, az apró ablakok például kifejezetten hangulatossá teszik a felújított épületeket – kár is volna ezeket a jegyeket megváltoztatni, hiszen akkor pontosan az vész el a házból, ami miatt beleszerettünk ezekbe a vidéki otthonokba: a hamisítatlan falusi báj és egyszerűség.
Végszó: megéri belevágni a fejszénkent a nagyvolumenű felújításba?
Mindenképp! Bár valóban fokozott figyelmet és alternatív módszereket igényel, a parasztházak felújítása, ha mindent jó csináltunk, valóságos csodával ajándékozz meg minket a projekt végén: a falusi idill kézzel fogható nyugalmával, s mindezt egészséges, zöld, autentikus környezetben. Ha pedig a szigeteléssel járó komoly kihívásoknak is megfeleltünk, egy minden ízében kiváló energiaigényű otthon boldog tulajdonosainak mondhatjuk magunkat. Ismerjük ugyanis a régi szólás-mondást: a parasztház télen fűt, nyáron pedig hűt.