Az álmennyezet felrakása remek alternatíva lehet, ha a plafont szigetelni, díszíteni szeretnénk vagy valamilyen apróbb hibát, például repedt vagy egyenletlen, ferde falrészt el akarunk tűntetni.
Az egyik leggyakrabban alkalmazott alapanyag a hungarocell, amiből az álmennyezet építés akár házilag is megvalósítható.
Amit a hungarocellről tudni érdemes
A hungarocell hivatalos neve EPS, vagyis expandált polisztirol.
Ez azt jelenti, hogy lényegében egy polimerizált sztirolból készülő homlokzati hőszigetelésre használható lapról van szó. Az EPS lapok több mint 95%-a nem más, mint levegő, éppen ezért nagyon könnyűek és nem mellesleg kiváló hőszigetelő képességgel rendelkeznek. Ha tűzterhelésnek vannak kitéve, akkor meggyulladhatnak, viszont önkioltóan “működnek”, amikor az égéshő megszűnik. A hungarocellben lévő adalékanyagoknak hála, a tűz nem terjed róla át más anyagokra, felületekre. Az égés során egészségre, környezetre káros anyagok nem szabadulnak fel. További pozitívuma, hogy nagy ellenállóságot mutat a vegyszerekkel szemben. A cementnek, mésznek, gipsznek is ellenáll, ahogy a sóoldatoknak, szappanoknak, gyenge savaknak és alkoholoknak is.
Álmennyezet házilag – jó ötlet?
Az álmennyezet kialakítása nem túl bonyolult művelet, ami miatt sokan megpróbálkoznak házilag megvalósítani az elképzeléseiket. Ha szaktudás nélkül állunk neki a feladatnak, természetesen akkor is érdemes tisztában lennünk azzal, hogy milyen eszközökre van szükségünk, mik a legfontosabb lépések és mire kell odafigyelnünk?
Álmennyezet készítése hungarocellből:
Mielőtt bármit is csinálnánk, érdemes összeírni azokat az eszközöket, amelyekre szükségünk lesz.
Íme, a legfontosabbak:
- – mérőszalag
- – zsinór
- – tapétavágó kés és vasfűrész lap
- – szilikon ragasztó
- – tubusos szilikonragasztó esetén kinyomó pisztoly
Az álmennyezet készítés előtt meg kell mérnünk annak szélességét, hosszúságát, az adatokból pedig ki kell számolnunk a területét, kerületét.
A terület megmutatja, hogy hány négyzetméternyi burkolólapra lesz szükségünk, a kerület pedig azt adja meg, hogy mennyi szegély kell. Javasolt mindegyikre rászámolni néhány százalékot, hogyha esetleg elrontanánk, akkor ne maradjunk alapanyag nélkül.
Akkor jöjjenek a lépések!
A felület előkészítése
Bár a plafon előkészítése nem igényel túl nagy munkát, de azért nem árt portalanítani, lepókhálózni és ha vannak rajta laza, hulló részek, akkor azokat is érdemes eltávolítani. Ha poros vagy koszos marad, akkor a ragasztó nem tud megfelelően megtapadni.
Profilok felhelyezése
Az álmennyezet profilokat mindig a plafon közepétől kezdjük el felhelyezni, ugyanis így lesz szép a végeredmény. Ehhez meg kell találnunk a szoba középpontját egy-egy zsinór kihúzásával. Az átlók metszéspontja lesz a munkánk kiindulópontja. A mennyezeten érdemes kijelölni két egymásra merőleges vonalat, amelyek mentén 4 részre oszthatjuk a plafont. Ezek a vonalak remekül megadják a hungarocell elemek felrakásának irányát.
Kézmosás
Talán nem is kellene megemlítenünk, mégis megtesszük, ugyanis elengedhetetlen, hogy az álmennyezet felrakásakor tiszta kézzel dolgozzunk. Ha piszkos kézzel fogjuk meg a hungarocell lapokat, akkor az ujjaink nyomot hagynak a felületükön, ez pedig esztétikailag kedvezőtlen látványt nyújt.
Ragasztás
Ha megvan a kiindulópont és megmostuk a kezünket, akkor jöhet a ragasztás. A ragasztót vékony rétegben vigyük fel a lapok hátoldalára, majd a sarkát illesszük a korábban kijelölt középponthoz. Közben figyeljünk arra, hogy az oldalakat a merőleges vonalak mentén helyezzük el. A fixáláshoz óvatosan nyomkodjuk meg a hungarocell felületét. Így haladunk szépen sorban, amíg elérünk a fal melletti részekhez.
Hungarocell méretre vágása
A falhoz közeledve biztosan lesznek olyan részek, ahová egész lapokat már nem tudunk felhelyezni. Fogjunk egy tapétavágó kést vagy szikét és óvatosan szabjuk méretre a burkoló lapokat.
Álmennyezet felrakása
Amikor a lapok felkerültek a mennyezetre, akkor már csak a szegélyek felhelyezése marad. Érdemes úgy dolgozni, hogy a sarkokat előre gérbe vágjuk. Ez lényegében a “sarkalás”. A feladat elvégzésében nagy segítségünkre lehet egy gérvágó láda. A sarkoknál az esetleges hézagokat szilikonnal tudjuk eltűntetni.
Az említett lépésekből jól látszik, hogy a hungarocell álmennyezet házilag is megvalósítható. Azt persze tudnunk kell, hogy a tökéletes végeredmény nagy odafigyelést és precizitást igényel. Amennyiben nem vagyunk biztos a dolgunkban vagy egyszerűen csak biztosra szeretnénk menni, akkor érdemes szakember segítségét kérnünk.
Álmennyezet szigetelés
Ahogy azt már korábban említettük, a hungarocell kiváló hőszigetelő képességgel bír, így a belőle kialakított álmennyezettel jól le lehet szigetelni a plafont. Ez az előnyös tulajdonsága abból adódik, hogy a lapok gyártásakor a levegőt bezárják az anyag celláiba. A levegő az idő múlásával sem távozik belőle, így a hőszigetelő képességét hosszútávon is meg tudja őrizni. Más megoldásokkal összehasonlítva, a hungarocell szigetelés az egyik legolcsóbb alternatíva, amit választhatunk.
További előnye, hogy a hungarocellel gyorsan lehet dolgozni. A munka nem igényel nagy felfordulást és ha van egy minimális ezermester tapasztalatunk, akkor akár az álmennyezet felrakása szakember nélkül is megoldható.