A lakásfelújítás mindig komoly döntés, hiszen nem csak anyagi ráfordítással jár, hanem ha magunk szeretnénk elvégezni, akkor rengeteg munkával is. A teendők között a burkolatok cseréje kiemelt szereppel bír, hiszen ezzel jelentős változás érhető el a helyiségben, és igényes összképet teremthetünk egyéb munkálat nélkül is. Lássuk, mire érdemes odafigyelni a parkettázás során!
Körültekintő választás
Mint minden alapanyag esetében, így a parketta kapcsán sem mindegy, hogy milyen elvárásokkal rendelkezünk azzal szemben. Választhatunk klasszikus parkettát, korszerű laminált padlót vagy éppen a nagyon divatos hajópadlót is. Nem csak a típus, hanem a szín is lényeges. Fontos, hogy összevessük a helyiséggel, annak berendezésével és a lakberendezési stílussal a választani kívánt színt, hiszen például a sötét parketta nem illik minden helyiségbe.
Alapos előkészítés
A parkettázás végeredménye azon is múlik, hogy mennyi figyelmet fordítunk az előkészítésre. A padló egyenletes elrendezése alapvető követelménynek bizonyul. A laminált parkettát és a hagyományos parkettát minimum két napig célszerű a helyiségben pihentetni, hogy a hőmérsékletet átvegye. Hajópadló esetében akár három hetet is javasolt várni, ezzel elkerülve a vetemedést és az esztétikai problémákat. Nem csak az alapanyag beszerzése a lényeges, hanem az olyan kiegészítőké is, mint a sarokelemek, a polietilén fólia, a szegélylécek, az acélszegek vagy például a lépéscsillapító.
Indulhat a lerakás!
Ha minden megvan, és a szükséges időt is megvártuk, akkor indulhat a parkettázás. A nedves helyiségek esetében a lépéscsillapító és a lapok közé egy polietilén fólia is szükséges. Mindig hosszanti irányba haladjunk a helyiségben, a méretre vágáshoz pedig a megfelelő eszközre is szükségünk lehet. A falak mentén mindig hagyjuk körülbelül másfél centi hézagot. A lerakás innentől fogva attól függ, hogy milyen típusú burkolatot választottunk. Amennyiben egyedi mintázatot szeretnénk, akkor ezt célszerű előre megtervezni és annak alapján haladni.
Az utolsó lépések
A kihagyott hézagok fedésére alkalmas a szegélyléc, mely egyébként az esztétikus végeredményhez is nélkülözhetetlen. A parketta és a laminált lapok esetén ragasztással vagy szegecseléssel kerülnek a szegélylécek rögzítésre. A rögzítést követően a parketta, hajópadló esetében lakkozás, viaszolás, olaj használata következhet, mely az időtálló minőség és az igényes megjelenés érdekében egyaránt hasznos lehet. Végül ne feledkezzünk meg arról, hogy a kopás nagymértékben lassítható azzal, ha a megfelelő ápolószerekkel gondozzuk a felületet.