A vályogház szigetelése sokak számára felesleges erőfeszítésnek hangzik: hiába volt régen népszerű és gyakran alkalmazott megoldás, a romos vályogházak felett eljárt az idő, napjaink modern építőipari alapanyagai mellett nem érdemes ilyennel foglalkozni.
Pedig nem is gondolnánk, hogy a vályogtégla milyen remek hőszigetelő képességekkel rendelkezik. Mostani bejegyzésünkben összegyűjtöttünk mindent, amit a vályogház szigetelése kapcsán tudni érdemes.
Mire kell odafigyelni a vályogház szigetelése során?
Ha a vályogházakra gondolunk, legtöbbünknek ha nem is egy romos, lepusztult épület jut eszünkbe, de mindenképpen egy kis nosztalgiával tekintünk az ilyen ingatlanokra. Hazánkban, főleg vidéken, rengeteg ilyen házzal találkozni még napjainkban is – vannak olyan becslések, amelyek szerint az ország lakóépület állományának egynegyede (!) vályogból készült. Mivel ennek egyik alapanyaga, az anyag, kifejezetten sok helyen található és könnyen elérhető az ország területén, nem meglepő, ha a korábbi korok népi építészetében gyakran fordul elő.
Aki járt márt ilyen házban, az talán emlékszik rá, hogy milyen kellemesen hűvös, egyúttal pedig kicsit nyirkos is még a legmelegebb nyári napokon is. Ez az egyik különleges tulajdonságának köszönhető: a vályogtéglából épült falakkal kapcsolatban nagyon fontos tisztában lennünk azzal a ténnyel, hogy az ilyen falazat sokkal nagyobb páraáteresztése, így a nedvességforgalma is, mint az égetett téglából készült falaknak.
Ez a körülmény alapvetően befolyásolja azt, ahogy a vályogház szigetelés során el kell járnunk.
Azt is érdemes tudni, bár talán meglepő lehet, hogy egy megfelelő kivitelezés mellett elkészült vályogháznak igencsak jó a hőszigetelő képessége. Nyáron ez biztosítja a belső terek kellemes klímáját, télen pedig kiválóan képes megtartani a hőt. A problémát tehát nem ez, hanem a vizesedés jelenti az ilyen épületek esetében.
Vályogház külső szigetelés: hogyan érdemes belevágni?
Természetesen a legtöbb vályogház régen, például a múlt évszázad elején épült – ekkoriban nem voltak fejlett technológiák a ház külső szigetelés vagy a vízszigetelés elkészítésére. Így jelenleg is a legtöbb esetben a vizesedés okozza a legnagyobb problémát. Először ezt kell megoldanunk, ha nem szeretnénk idejekorán a párásodással és a penészesedéssel szembenézni.
Mielőtt bármilyen külső szigetelés vagy akár homlokzat szigetelés kivitelezésébe a fognánk, meg kell oldani a falak teljes kiszáradását. Mivel a nedvesség nem csak a lakásban keletkező párából adódhat, hanem alulról, a talajból talajból is felszívódhat, hiszen minden bizonnyal régen nem gondoskodtak a lábazat vízszigeteléséről, így feltételezhetjük, hogy a falak is nedvesek lesznek. Ehhez bevált módszerek az úgynevezett túlfűtés, az intenzív szellőztetés, valamint adott esetben lehetséges speciális, párátlanító készülék használata is.
Vályog családi ház szigetelés
Ha a falak szárazok, akkor első lépésként a megfelelő vízszigetelésről kell gondoskodni. Elképzelhető, hogy ez megoldja a problémát, de természetesen semmi akadálya nincs a külső hőszigetelésnek sem, ha a megfelelő anyagot használjuk fel erre a célra. A vízszigetelés ellenére a vályogtéglából készült falak páraáteresztő képessége ugyanolyan marad, mint előtte.
Alapesetben a vályogház fala kívülről olyan, ásványi alapú vakolatréteggel rendelkezik, amelyen keresztül a felszívódott nedvesség, legyen a belülről érkező pára vagy a talajból érkező, kapilláris felszívódás is könnyedén tud távozni.
Ezért, amennyiben ezt a falat egy gyengébb páraáteresztő réteggel fedjük le, akkor a nedvesség könnyen belső oldalon távozhat, amely így könnyen vezethet páralecsapódáshoz, penészesedéshez, amely rosszabb esetben meg sem áll a falanál, hanem akár bútorainkat is tönkre teheti és az épület szerkezetét is károsíthatja. Milyen hőszigetelő anyagot érdemes tehát használni a vályogház szigetelése során?
Vályogház hőszigetelése
Ami biztos, hogy a polisztirol szigetelőanyagok használata nem ajánlott a vályogház szigetelése során. Ennek az anyagnak az úgynevezett páradiffúziós ellenállási tényezője nagyon magas (azaz kevésbé engedi át a párát), ezáltal elzárja a levegő útját, így pedig a vályogfal nem lesz képes szellőzni és leadni a felgyülemlett nedvességet.
A vályog természetes anyag, sőt, kifejezetten környezetbarát megoldásnak számít, és mint ilyenhez, a hasonló tulajdonságokkal rendelkező kőzetgyapot tűnik a legcélravezetőbb megoldásnak. Az ásványi anyagokból készült kőzetgyapot kiemelkedően jó páraáteresztési képességgel rendelkezik (amellett, hogy a vályoghoz hasonlóan tűzálló anyag, ráadásul még kiváló hangszigetelő is).
Vályogház homlokzat szigetelés
Természetesen a fenti megállapodások mit sem veszítenek érvényükből, ha a homlokzat szigeteléséről beszélünk. Ekkor is kiemelt fontosságú a megfelelő páraáteresztő képesség megtartása, amelyhez szintén kiváló megoldás a kőzetgyapot szigetelés. Ennek a kifejezetten magas minőségű anyagnak az ára is hasonlóan magasnak tekinthető, így szóba jöhet az üveggyapot használata is.
Vannak, akik azt vallják, hogy a polisztirol is megfelelő lehet abban az esetben, ha a vízszigetelés megfelelően megoldott. Ez az álláspont azonban még mindig sokak által vitatott, így minden esetben érdemes kőzet- vagy üveggyapot szigetelésben gondolkodni.
Gipszkarton szigetelés
Hogyha valaki vályogház felújításba fog bele, akkor a megfelelő külső szigetelés mellett nagy valószínűséggel a belső tereket is szeretné újjá varázsolni – ehhez pedig nagyon jó megoldásnak tűnik a gipszkarton, amellyel valóban könnyedén alakíthatunk ki modern benyomást keltő belső tereket.
Azonban a gipszkarton szigetelés nem tűnik jó megoldásnak: a páradiffúziós ellenállása 6 és 10 közötti értéken mozog. Ez a polisztirol szigetelőanyagok esetében lényegesen magasabb (40-60), azonban a kőzetgyapot páradiffúziós ellenállása 1-es. Ezekből az értékekből is leszűrhetjük, hogy páraáteresztési képessége nem teszi alkalmassá arra, hogy bárkinek jó szívvel lehessen ajánlani ezt a megoldást.
Összegezés
A vályogfal szigetelés sokszor még a szakembereket is megosztja. Abban nincs vita, hogy a kőzetgyapot remek megoldás ilyen házak esetében, de már a polisztirolos szigetelés esetében is léteznek érvelések egyik és másik oldal mellett is – mint erre a fentiekben ki is tértünk. A vályogház szigetelés minden esetben speciális helyzetet jelent, amely elvégzésébe semmi esetre sem érdemes „saját szakállunkra” belevágni, minden esetben kérjük szakember segítéségét ezzel kapcsolatban!