A múlt században az építkezések során rendszerint vályogtéglát használtak, melynek előnyeit ma is kihasználhatják az ilyen ingatlanok tulajdonosai. A régi parasztházaknak megvan a maga romantikája, így egyre többen teszik le ezek mellett a voksot és vályogház felújítás mellett döntenek.
Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy a vályogház felújítás módja és szakszerűsége korántsem elhanyagolható szempont.
Az elmúlt évtizedek építőiparát meghatározó égetett tégla, vasbeton és panelkocka után ismét hangsúlyosabb szerepet kap a vályogházak építése és ezzel együtt a vályogházak felújítása. A vályog hallatán sokunkban talán egy avítt, korszerűtlen falazóanyag jelenik meg, amiből dédnagyapáink emeltek parasztházat a rég letűnt időkben. Valóban egy hosszú múltat magáénak tudható, már-már tradicionális építőanyagról van szó. Ám ez nem jelenti azt, hogy a vályog felett elszállt az idő.
Egyre többen ismerik fel, hogy a vályog egy természetes és rendkívül környezetbarát építőanyag, egyúttal tartós és szükség esetén maximálisan újrahasznosítató.
Az egyre fokozódó érdeklődést értelemszerűen csak az új házak építése és a régi vályogházak felújítása elégítheti ki. Most főként az utóbbihoz nyújtunk segítséget. Mielőtt igazi vályogház szakértő lesz belőlünk, meg kell ismerkednünk a vályogtégla legfőbb tulajdonságaival és előnyeivel.
Mi is az a vályogtégla?
A vályogtéglának két fontos alkotóeleme van. Legfőbb komponense a vályogos talajból kinyerhető szemcsés ásványi anyag, amiről a nevét is kapta. Ám ezt kiválthatja a homok és agyag megfelelő keveréke is. A másik fontos összetevője forgács, szalma vagy más lassan bomló rostos növényi adalék. Hazánkban a 19. században vált igazán népszerűvé, mert viszonylag egyszerűen és olcsón elérhető építőanyag volt. Érdekes tény, hogy ekkoriban növényi összetevő gyanánt gyakran felhasználták a háznál tartott haszonállatok trágyáját is.
A vályogház előnyei
Meglepően hangzik, de Magyarországon a lakóépületek közel harmada még ma is vályogház. Kisebb falvakban, de a nagyobb települések kertvárosi övezetében is gyakran feltűnnek a jellegzetes, fehérre mázolt falak és a fagerendákon nyugvó széles nádtetők. A homlokzaton jelentősen túlnyúló nádtetőknek nem esztétikai szerepe volt, sokkal inkább a falakat óvták az esőtől. Első pillantásra nem is gondolnánk, hogy ezek a régi épületek milyen sok hasznos tulajdonsággal rendelkeznek. Legnagyobb előnyük, hogy természetes alapanyaguk révén, a falak remekül szellőznek és rendkívül jó hőszigetelő képességgel rendelkeznek. Hideg időben megtartják a belső hőmérsékletet, míg a meleg nyári napokon hűs környezetet teremtenek a négy fal között. Mindezeken túl, a vályog szinte magába szívja és megköti a port, így a falak egy tisztább, élhetőbb mikroklímát biztosítanak.
A vályogházak ökológiai lábnyoma is barátságos, mert az építőanyag előállítása jóval kevesebb energiával jár, mint a hagyományos épületek esetében.
Ráadásul az építésük során kevés hulladék keletkezik. Környezettudatos lakóknak ideális választás!
Miért fontos a vályogházak felújítása?
Időnként minden épület felújításra szorul, még a vályogházak is. Azért van szükség a rendszeres karbantartásra, mert a sok előnyös tulajdonságuk mellett, van gyengepontjuk is. Igaz ugyan, hogy a vályogfal szárazon, egyenletes páratartalom esetén rendkívül jó hőszigetelő, ám a talajvíz és az időjárási hatások sokat árthatnak a szerkezetének. Különösen igaz ez a régi épületekre, amelyek még egyáltalán nem rendelkeztek szigeteléssel. A vályog felszívja a vizet, majd száradás során repedezni kezdhet. További gond lehet, hogy a gyakran átázó, nedves falaknak egy idő után romlik az anyagszerkezetük, emiatt málladozni kezdhet a burkolat és megjelenhet a penész. Ez persze a legrosszabb eset. A vályogfalak javításával és a vályogházak felújításával megelőzhető a probléma!
Nélkülözhetetlen szakértelem
A vályogházak felújítása korántsem egyszerű folyamat, ráadásul a téglaépületeknél bevált módszerek sok esetben nem is alkalmazhatóak. Jó példa erre, hogy a vízszigetelést nem lehet megoldani sem a sajtolást, sem az injektálást alkalmazó módszerrel. A falfelületre sem kerülhet víz- vagy légzáró rendszer, ezek ugyanis megakadályozzák a vályogfal szellőzését és megjelenhet a penész. Ugyanez igaz a gipszkartonra is, ami ezért beltérben nem alkalmazható a vályogfalakkal együtt. A legelső és egyben legbölcsebb lépés tehát, hogy megbízható szakemberekre bízzuk a feladatot. Ez egy olyan speciális terület, ahol szükség van a hozzáértésre és tapasztalatra. Más esetben sokkal nagyobb lesz a kárunk, mint a hasznunk. Ha megvan a megfelelő csapat, kezdődhet a felújítás.
Felújítás a vályogházban és környezetében
Egy régi parasztház felújítása, a vályogfal javítása nem csupán magára az épületre koncentrálódik. Meg kell szüntetni a nedvesedés lehetőségét a vályogház környékén is. Érdemes időről-időre ellenőrizni a tetőt és megakadályozni az esővíz esetleges bejutását. Problémás lehet a burkoláskor rosszul kialakított ejtés is, ami egyenesen a falakhoz vezeti a vizet. De egy lyukas eresz vagy egy meggondolatlanul elhelyezett ejtőcső is elég hozzá, hogy az épületet több víz érje a kelleténél. A felszíni vizeken kívül, ügyelni kell az időközönként megjelenő talajvízre is. Az alapozással egy síkban szakszerűen lefektetett szivárgócsövek vagy szívókutak megakadályozzák a talajvíz bejutását. Tehát a vályogház javítása sokrétű lehet.
Problémás falszakasz javítása
Géppel és kézzel is felhordható az úgynevezett könnyített alapvakolat, aminek szerkezete, súlya és állaga hasonlít a vályoghoz. Ezzel érdemes kitölteni a legalább 3 centiméter mély repedéseket, nem odavaló réseket a vályogház vakolása során. A jobb eredmény érdekében, érdemes vakolaterősítő üvegszövet hálót is használni, de nádszövet szintén alkalmazható. Ezt követi a szárítóvakolat vagy felújítóvakolat. Ezek a rendszerek hosszútávon is garantálják a megfelelően nagy pórustartalmat és megakadályozzák a nedvesedés kialakulását. Végül páraáteresztő glett és festék kerül a felületre, amelyek az egységes, kiegyenlített fedést biztosítják.
Nem vitás, hogy a vályogházak vásárlása és a vályogházak felújítása kényes feladat.
Szinte elengedhetetlen, hogy profi szakemberekre, mondhatni vályogház specialistákra bízzuk a munkálatokat. Egy szakszerűen felújított vályogház azonban sokszorosan megtértül és meghálálja a döntésünket. Egy olyan környezetbarát, kényelmes, élő-lélegző otthon lesz a jutalmunk, amiben boldogan tölthetjük a mindennapjainkat.