A fa az élettér szerves részét képezi, és egykor a házak is kizárólag ebből az alapanyagból készültek. A trendek visszatérni látszanak a gyökerekhez, és a rönkházak népszerűbbek, mint valaha. A természet szerelmesei éppen úgy rajonganak értük, mint azok, akik romantikus hangulatú, különleges ingatlant szeretnének magukénak tudni.
Nem mindegy az alapanyag!
A gerendaházak esetében négyzet alakú gerendákat használnak fel az építészet során, míg a rönkházaknál, mint ahogyan nevükből is fakad, kör alakú rönkökből történik a kivitelezés. Essen bármelyikre is a választás, fontos tisztában lenni azzal, hogy a minőségi alapanyagon nagyon sok múlik.
Az északi származású fenyő vagy cédrus a legjobb választás a rönkház építészet kapcsán. Mivel északon a fák lassabban nőnek a hideg miatt, így azok tömörebb, szilárdabb szerkezettel rendelkeznek, mely az időtálló minőség érdekében nem elhanyagolható. Az általában keletről érkező faanyagok ugyan olcsóbban elérhetőek, de minőségük messze elmarad északi testvéreiktől.
Mivel a rönkház építészetre, mint a jövőre szóló befektetésre érdemes gondolni, ezért a kezdetekkor a magasabb költségek később kifizetődőnek bizonyulnak. Természetesen a rönkház építészet során a helyszínen kerül összeállításra a ház, a felhasznált alapanyagok pedig minden olyan felületkezeléssel ellátottak, melyekre szükség lehet az időtálló védelem érdekében.
Kiváló szigetelés, kellemes belső mikroklíma
A rönkház építészet elsősorban a különleges végeredmény miatt kedvelt, de az iránta érdeklődők rendszerint fontosnak tartják a fenntarthatóságot és az ökológiai lábnyom csökkentését is. Erre egyébként a fa alapanyag kitűnő választásnak bizonyul. Mivel a fa remek hő-és hangszigeteléssel rendelkezik, ezért kitűnő energetikai tulajdonságokkal rendelkezik majd a rönkház építészet végeredménye.
Az ingatlan belső mikroklímája is megfelelő lesz, ugyanis a korszerű nyílászárókkal szemben a fa a lakásban keletkezett magas páratartalmat képes magába szívni és ezáltal elvezetni, de hasonlóképpen a túl száraz levegő esetében visszajuttatja azt a belső terekbe. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a hőtároló kapacitás igen nagy a rönkházak esetében, tehát nehezebben hűlnek ki, és lassabba melegednek fel, mely jellemzők nagy előnynek számítanak.
Gyorsaság és kiszámíthatóság
A megfelelő cég mellett döntve a rönkház építészet gyorsan lezajlik, általában 2-5 hónapon belül már beköltözhető állapotba kerül az ingatlan. Nagy előnynek számít a tervezhető költség, ami a téglaépítésű ingatlanok esetében nem mindig megoldható. S ha már e kettőt hasonlítjuk össze, akkor mindenképpen említést érdemel a biztonság is, ugyanis a rönkházak sokkal ellenállóbbak a földrengésnek, mint téglaépítésű társaik.
A rönkház építészet hátrányai
Mivel a fa élő anyag, ezért körülbelül ötévente karbantartásra szorul. Az állagmegóvásra való odafigyeléssel azonban hosszú évekre kitűnő állapotba kerül majd ismét az ingatlan. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a minőségi alapanyagok használatát, azokkal ugyanis elkerülhetőek a repedések, vetemedések és a kártevők megjelenése. Mivel a rönkház építészet hazánkban még kevésbé becsült, ezért az ilyen ingatlan újraértékesítése nehézségeket hozhat magával.
Ennek ellenére a téma iránt érdeklődve megér egy konzultációt a dolog a területen otthonosan mozgó cégek valamelyikével. A megfelelő alapanyaggal és a profi kivitelezéssel a rönkház építészet messze felülmúlja elvárásainkat.