Elsőre talán kissé fellengzősen hangzik, de elérkezett a mobilgarázs ideje!
Rengeteg olyan autótulajdonos él kertes házban, akinek az otthonához nem tartozik garázs, legfeljebb egy gépkocsi beálló. Azoknak sem könnyebb a helyzetük, akik most építik vagy a közeljövőben vásárolják meg az új otthonukat.
Az elszabadult árak, ami az építőanyagokat és az ingatlanok esetében tapasztalunk, azt eredményezik, hogy a garázsról sok esetben le kell mondani. Így az autó a szabad ég alatt áll, kitéve különféle kockázatoknak. A nyári forróság, a téli fagy, egy váratlan jégeső vagy a festésben kárt okozó madárpiszok mind-mind árt az autónak. Egyértelmű, hogy kültéren parkolva, hosszabb távon gyorsan csökken a jármű értéke. Akkor még nem beszéltünk a vandalizmusból eredő károkról vagy a legrosszabb esetről, az autólopásról. Egy zárt, védett hely értelemszerűen nagyobb biztonságot nyújt.
Szerencsére van megoldás, ami a mobilgarázs építése házilag.
Kedvező áron beszerezhető, gyorsan elkészül és még a megjelenése is a környezethez igazítható. Nézzük meg egy kicsit részletesebben, miként születhet egy mobilgarázs házilag.
Miből készül a mobilgarázs?
Ahogy a nevében is benne van, a mobilgarázs szinte bárhová telepíthető és viszonylag kis helyet foglal. Egy épített garázsnál legalábbis jóval kisebb a helyigénye. Kedvező árát annak köszönheti, hogy kivitelezéséhez nincs szükség téglára, cementre, burkolólapokra vagy más építőanyagra, hiszen minden elemet készen adnak hozzá. Így megspórolhatóak a hagyományos garázsokhoz szükséges költséges építőanyagok, valamint a kőművesmunka árát sem kell megfizetni. Takarékos megoldás! Gyakorlatilag egy könnyűszerkezetes épületről van szó, aminek acél horganylemezes burkolata akár fél nap alatt elkészülhet. A burkolat UV-álló festéssel rendelkezik, így a színét és minőségét az időjárási hatásoktól függetlenül hosszú évtizedekig megőrzi.
Mobilgarázs építése házilag
A legjobb mobilgarázs nemcsak gyorsan és egyszerűen felhúzható, de egyúttal stabil szerkezettel, biztonságosan védi az autót és benne tárolt egyéb értékeket. Ehhez azonban szakszerűen kell eljárni az építése során. Igaz ugyan, hogy nagyrészt könnyűszerkezetes elemekből áll, ám az építése kezdetekor szükség van egy szilárd alapra. A munka első lépése egy sóderágy elkészítése, ami később megköti a nedvességet és óvja az talapzatot. Erre kerül a beton, mint alap. A második lépés tehát egy megközelítőleg 10 centiméter vastagságú betonalap kiöntése. Mivel a leendő mérete rugalmasan változhat, a megrendelő igénye szerint, így értelemszerűen az alapot is ahhoz kell igazítani. Mindazoknak, akik nem értenek a betonozáshoz, érdemes tapasztalt profikra bízniuk az építés ezen szakaszát. Egy szakember gyorsan, könnyedén, tökéletes minőségben elvégzi a munkát, a megrendelő pedig biztos lehet benne, hogy a végeredmény hosszútávon is hibátlan lesz.
Mennyi ideig tart felépíteni?
Gyorsan elkészül! Sokkal gyorsabban, mint azt a legtöbben gondolnák. Épp ez az egyik legnagyobb előnye a mobilgarázsoknak. Nehéz konkrétan meghatározni a munkaórák számát, hiszen a felállítását több tényező is befolyásolja. Az építés hosszát meghatározza a méret, de a megrendelő elvárásai és az időjárási körülmények is. Ideális esetben egy mobilgarázs házilag összeállítható akár 8 óra alatt.
Mennyibe kerül?
Erre sem könnyű válaszolni! A megrendelő igényeinek ismerete nélkül lehetetlen pontos árat kalkulálni, hiszen sokféle elem és kiegészítő választható. Egy mobilgarázs épülhet különböző ajtótípusokkal, kerülhet rá ereszcsatorna a jobb vízelvezetés érdekében és ablakok is igényelhetőek az oldalsó falakra. A drágább típusok esetén úgynevezett vakolathatás is kérhető, ami a környező ház megjelenéséhez igazodik. Persze az sem mindegy, hogy a megrendelő mekkora alapterületet képzelt el magának. Az biztos, hogy sokkal inkább megfizethetőek, mint a hagyományos épített garázsok. Jelenleg az olcsóbb típusok már 300.000 Forinttól elérhetők, de vannak magasabb kategóriák körülbelül 600-700 ezer Forintért.
A méret a lényeg?
Amennyiben a leendő tulajdonos csak egy autót kíván tárolni, nyilván nem szükséges egy hangár méretű építményt felállítania. Ugyanakkor az sem jó megoldás, ha „kicentizik” a garázs méretét a költséghatékonyság jegyében. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy csak a gépkocsi méretét veszik alapul, majd az elkészült garázsban alig tudják bepréselni magukat az autóba. Banálisan hangzik, de a tapasztalatok szerint mégis fel kell hívni a figyelmet, miszerint érdemes helyet hagyni a vezető és utas felőli oldalon egyaránt, hogy a parkolás kényelmes legyen.
Több mint egy garázs
Az elérhető áron és gyorsan felépíthető mobilgarázs biztonságos helyet nyújt az autónak, így jelentősen csökkenti a gépkocsi értékvesztését. Ugyanakkor nemcsak garázsként használható, hanem kiváló tárolóként is. Minden kertesházban élő ember tudja, hogy nehéz olykor helyet találni a különböző tárgyaknak, kacatoknak, kerti felszereléseknek. A mobilgarázsban azonban kényelmesen elférnek a szerszámok, a fűnyíró, a kerékpár, az elektronikai eszközök üres dobozai és minden egyéb lom. Télen pedig bepakolható a kerti bútor, a felfújható medence és a locsolótömlő is. Így a házban is több hely marad és az eszközök is biztos helyen vannak.
Engedélyköteles a mobilgarázs építése?
A jelenlegi jogszabályok alapján, saját belátás szerint, engedély nélkül építhető mobilgarázs. Az alapvető szabályokat természetesen szem előtt kell tartani, a felállított épület nem sértheti a szomszéd birtokvédelmét. Néhány településen előfordulhat, hogy az önkormányzat mégis engedélyhez köti a mobilgarázs felépítését, ami díj ellenében kiváltható. Ám ez a gyakorlatban csak akkor fordul elő, ha a garázst a tulajdonos közterületen kívánja felállítani.
Záródik a garázsajtó!
Végül célszerű újra összefoglalni mindazokat az előnyöket, amiért érdemes egy mobilgarázsba beruházni:
- Rendkívül kedvező áron elérhető
• Egyetlen nap alatt összeszerelhető
• Azonnal használatba vehető
• Igény szerint alakítható a mérete és a felszereltsége
• Biztonságos helyet ad autónak
• Kiváló tárolási lehetőség szerszámoknak, fűnyírónak, kerti bútoroknak