A lakásfestés időnként újra és újra aktuálissá válik. Azért, mert a falak bepiszkolódtak vagy új színt szeretnénk látni rajtuk. Bárhogy is legyen, érdemes pár dolgot átgondolni, mielőtt belevágnánk a munkába és persze az előkészületekről sem feledkezhetünk meg.
Hasznos tanácsok lakásfestéshez
Sokan ódzkodnak még a lakásfestés gondolatától is, mert az jut eszükbe, hogy sok idegeskedéssel és nagy felfordulással jár. Ez azonban nem feltétlenül van így. Kellő tervezéssel és gondos előkészülettel kiküszöbölhető, hogy káoszba torkolljon a munkafolyamat.
Az első és egyik legfontosabb kérdés, amire érdemes választ adnunk, hogy szükség van-e a falak átfestésére?
Erre természetesen nincs kőbe vésett szabály. A hozzáértők azt szokták javasolni, hogy 2-3 évente legalább érdemes egy egészségügyi festést csinálni, de persze azon belül is bármikor meg lehet ejteni, ha más árnyalatot látnánk szívesen. A festés időzítése többek között attól is függ, hogy a festék mennyire koszolódik az évek során. Ha gyermekek is vannak a házban, akkor általában nagyobb igénybevételnek van kitéve a falfelület, de ez esetben sem feltétlenül kell évente átfesteni az egész lakást.
A másik, ami nagy dilemmát szokott okozni, hogy a fal festése házilag történjen vagy szakemberrel?
Ennek a kérdésnek a megválaszolásakor fontos, hogy ismerjük a képességeinket, egyéni határainkat, tűrőképességünket. Ha az egyéni lakásfestés mellett tesszük le a voksunkat, ne azért tegyünk, mert hamar kész leszünk vele, egyébként meg tök jó buli. Ugyanúgy, ahogy bármilyen másik szakmunka, ez is egy komoly feladat, ami nagy körültekintést, előzetes szervezést és precizitást igényel. Már eleve a megfelelő festék beszerzése, a kiválasztott árnyalat kikeverése vagy az eszközök megválasztása is felelősségteljes döntést igényel. Ha úgy érezzük, hogy ehhez nincs meg a kellő tudásunk, akkor érdemes inkább egy hozzáértő szakemberre bízni a munkát. Igaz, hogy ez a drágább alternatíva, de ez esetben rengeteg stresszt és felesleges idegeskedést megspórolunk magunknak.
Ha szakember mellett döntünk, akkor a következő feladat a megfelelő szaki megtalálása, aki olyan végeredménnyel tud szolgálni, mint amire vágyunk.
Először érdemes az ismerősöknél, barátoknál futni egy kört, hátha tud valaki ajánlani olyan szakembert, aki szépen dolgozik. Jó megoldás lehet fórumokon is nézelődni, ahol sokan előszeretettel megosztják a festőkről szerzett tapasztalataikat. Érdemes több elérhetőséget begyűjteni, majd mindegyik szakit felhívni. A kapcsolatfelvételt követően általában a helyszínre jönnek, így lehetőség van a személyes találkozásra is. Ez, illetve az árajánlat alapján érdemes kiválasztani a megfelelő embert.
Szintén igen fontos feladat a megfelelő színárnyalat kiválasztása.
Sok esetben ezen áll vagy bukik a lakásfestés sikere.
Sajnos sokan teljesen mellélőnek, amikor a falak színválasztására kerül sor. Csak azért, mert például a narancssárga a kedvenc színünk, nem biztos, hogy az a megfelelő szín a nappaliba vagy a hálószobába. Törekedjünk arra, hogy világos színeket válasszunk, amelyek optikailag növelik, nem pedig csökkentik a teret. Ugyanígy érdemes figyelni a színek élénkségére is. Minél harsányabb, élénkebb egy szín, annál kevésbé hatnak nyugtatóan. Ez pedig különösen fontos, hiszen bizonyos szobákat pihenésre, relaxálásra, alvásra használjuk.
A lakásfestés előkészületei
A lakás festése mindig a gondos előkészületekkel kezdődik. Ezzel megkönnyítjük a munkánkat, időt spórolunk és nem utolsósorban szebb végeredményre teszünk szert.
• Eszközök, alapanyagok beszerzése
Mielőtt bárminek is nekiállnánk, be kell szereznünk azokat az eszközöket, alapanyagokat, amelyekkel dolgozunk. A festés hengerrel és ecsettel is történhet. Jó, ha ez is, az is kéznél van. Festékből érdemes a minőségi változatokat választani, amelyekkel garantáltan szépen lehet dolgozni.
• Bútorok letakarása
A lakásfestés megkezdése előtt alaposan le kell takarnunk a bútorokat, csillárokat, egyéb kiegészítőket, tárgyakat. Nagyon bosszantó tud lenni, amikor festés után az ember itt-ott észreveszi a festékfoltokat, amiket utólag nem biztos, hogy el lehet távolítani. Bármennyire is időigényesnek tűnik a feladat, ezen nem szabad spórolni.
• Takarítás
Ahhoz, hogy minden falfelülethez odaférjünk, el kell mozdítani a bútorokat a helyükről. Ilyenkor kiderül, hogy bármilyen alaposan szoktunk takarítani, van olyan hely, ahol mégis marad por. Érdemes egy nagyobb takarítást csinálni. Jöhet a porszívó, a törlőkendő, felmosó! Amikor készen vagyunk a takarítással, a padlót is le kell takarjuk, hogy megóvjuk a festékfoltoktól.
• Szegélyek leragasztása
A szegélyek leragasztása a következő fontos feladat. Az ajtófélfákra, ablakokra, villanykapcsolókra, beépített, bútorok széleire, parketta szegélyekre is jusson ragasztószalag! Lényegében minden olyan felületet le kell ragasztani, ami találkozik vagy találkozhat a festeni kívánt felületekkel.
• Hibák kijavítása a falon
Gyakran előfordul, hogy a fal nem teljesen sima. Az apró repedéseket, sérüléseket, szögek ütötte lyukakat érdemes szépen kijavítani, mielőtt nekiállnánk a munkának. Használhatunk javítótapaszokat, de dolgozhatunk glettel is.
Amennyiben ezekre odafigyelünk, akkor a lakásfestés nem munka, hanem egy élvezhető tevékenység lesz.