A tetőfedés sokaknak okoz problémát, hiszen annyi fajta építőanyag áll már rendelkezésünkre, hogy a választás is egyre nehezebb. Érdemes ilyenkor közelebbről is megismerkedni a termékekkel, így tisztábban látjuk, hogy milyen lehetőségek közül választhatunk.
Mit kell tudni a hullámlemezről?
A hagyományos trapézlemezek közül kitűnik a hullámlemez, amely egy lágyabb megjelenésű építőanyag. Szöges ellentéte a trapézlemeznek, hiszen a határozott élekkel szemben hullámos a formája. Ebből a formából ered a szinusz elnevezés is, hiszen az hajlatot, illetve hullámot jelent. Általában a szaküzletekben, az építőanyag kereskedésekben 0,4 és 0,75 milliméteres vastagságú lemezek közül válogathatunk. Ezek a lemezek rendkívül tartósak, hiszen egy speciális műanyag bevonattal is ellátják, ezáltal sokkal jobban ellenáll az időjárási körülményeknek. Méretválasztásnál is különleges jelzéseket alkalmaznak. Az S betű jelöli a szinuszt, ami tulajdonképpen a hullám és e-mögött látható egy szám. A szám a profil magasságát jelzi milliméterben megadva. Tehát egy S20 lemez 20 milliméteres magasságú.
Műanyag és bitumenes verzió közül is választhatunk
A fém mellett a műanyag és a bitumenes hullámlemez is rendelkezésünkre áll. A felhasználástól függ, hogy éppen melyiket érdemes választani. A műanyag lemez talán a legköltséghatékonyabb megoldás és további hatalmas előnye, hogy könnyű, tehát olyan helyeken is ideális, ahol nem nagyon lehet terhelni tetőszerkezetet. A bitumenes változat egy nagyon tartós megoldás és emellett pedig környezetbarát is, hiszen gyártáskor nem használnak fel formaldehidet. Külön kiemeli a hullámlemeznek ezt az előnyét a Pascal.
Miért előnyös, ha ezt a terméket választjuk a tető kivitelezéséhez?
Lakó, ipari és mezőgazdasági épületeknél is bátran alkalmazható. Manapság a leggyakrabban akkor kerül telepítésre, ha a régi palatető cserére szorul. Sajnos a hagyományos, régebbi verzió az egészségre is nagyon ártalmas, így érdemes minél előbb cselekedni. Bontáskor is nagyon oda kell figyelni hiszen a por, ami ilyenkor szétterjed a levegőben mérgező ránk és a környezetre nézve is. Mivel károsítja a tüdőt, így érdemes előre felkészülni és maszkot használni. Ennek a régi palának tökéletes helyettesítője lehet a fém, a műanyag, vagy akár a bitumenes hullámlemez is. Sokkal esztétikusabb és egyáltalán nem ártalmas az egészségünkre.
Előnyei közül érdemes kiemelni a költséghatékonyságot és a hosszú élettartamot. Mivel különleges a felületkezelése így időtálló. Takarítás szempontjából is az élvonalban van, hiszen nagyon könnyen tisztítható bármilyen szennyeződés is lepje el tetőnket. Mivel önhordó a szerkezete, ezért meglévő tetőhöz könnyedén illeszthető anélkül, hogy bonyolultabb átépítési munkálatokkal kelljen számolnunk. Ez az építőipari alapanyag újrahasznosítható és telepítésekor sem keletkezik annyi hulladék, mint más tetőfedő anyagok esetében.
Láthatjuk, hogy egy igen sok előnnyel kecsegtető tetőfedő megoldás, amelyet kár lenne figyelmen hagyni, ha felújításra vagy építkezésre kerül sor.