Energiahatékonyságról, más szóval energiahatékony módon való üzemelésről akkor beszélhetünk, amikor az adott épületben hőkomfort érzékelhető, illetve energiafogyasztása alacsony. Fontos, hogy mindez anélkül valósuljon meg, hogy lakókomfortunk bármely eleméről le kellene mondanunk. A kielégítő energetikai besorolás eléréséhez megfelelő szigetelésről kell gondoskodni: nemcsak a ház függőleges elválasztóin, azaz a falakon, hanem a tetőn is.
Mi befolyásolja az épületek energiahatékonyságát?
Elterjedt tévhit, hogy az otthonok villamosenergia-fogyasztásával kapcsolatos legnagyobb kiadásokat a háztartási gépek és elektromos berendezések generálják. Sajnos az igazság teljesen más. Az adott épület fenntartási költségeinek akár 70%-át is a fűtés vagy a hűtés emészti fel. Ezért nem elég, ha energiahatékony készülékeket vásárolunk. Ugyanilyen fontos a megfelelő hőszigetelés, valamint modern nyílászárók és korszerű fűtési rendszer alkalmazása. Amennyiben a hőkomfort biztosítására és a rezsiszámlák csökkentésére törekszünk, kulcsfontosságú az épület helyes hőszigetelése.
Hogyan hat a tetőszigetelés a ház energiahatékonyságára?
Az épületben keletkező hőenergia 25-30 százaléka a tetőn keresztül szökhet el. A régebbi házak esetében ez az érték még magasabb is lehet. Ezért ennyire fontos a megfelelő tetőszigetelés, olyan korszerű anyagok felhasználásával, amelyek garantálják az épületet fedő szerkezetének megfelelő védelmét.
A megfelelően szigetelt tető nemcsak megtartja a hőt a házban, hanem nyáron megakadályozza a padlás túlmelegedését is. Ennek köszönhetően az épület legfelső emeletén lakók mind télen, mind a meleg hónapokban is komfortosan érezhetik magukat a helyiségekben.
Miért érdemes gondoskodni a tető megfelelő szigeteléséről?
A tetőszigetelésnek számos előnye van. Mint már említésre került, télen minimalizálja a hőveszteséget, nyáron pedig redukálja a tetőtér túlmelegedésének valószínűségét. A házat fedő szerkezet szigetelése tehát egész évben garantálja a hőkomfortot. Ezenkívül az ilyen szigetelés minimálisra csökkenti az épület károsanyag-kibocsátását, azaz a légkörbe kerülő szén-dioxid-mennyiségét, ami további pozitív hatást gyakorol a környezetvédelemre és az éghajlatra.
A kőzetgyapot a tetőszigetelések ideális szigetelőanyaga. Kőzetgyapot alkalmazásával csökkenthetők otthonunk fűtési és hűtési költségei, emellett pedig kiváló akusztikai komfortot is biztosít. Az anyag porózus szerkezete elnyeli a hangot, így a hulló esőcseppek, a jégeső és a külső zajok nem jutnak be a tetőterekbe. Fontos kiemelni, hogy a kőzetgyapot kiváló tűzálló és páraáteresztő tulajdonságokkal is rendelkezik. Ennek eredményeképpen megteremti az épületben tartózkodók biztonságát és egészségét.
Miért érdemes gondoskodni a tető megfelelő szigeteléséről? A helyesen szigetelt, magas szintű energiahatékonysággal rendelkező ház sokkal vonzóbb ajánlatot képez az ingatlanpiacon is. Ez azt jelenti, hogy az ilyen épület értéke magasabb, így minden bizonnyal gyorsabban is eladható.