A klíma használatára rendszerint úgy gondolunk, mint a nyár elengedhetetlen eszközére. Tény pedig, hogy ma már hazánkban is egyre többen keresnek kifejezetten úgy klímát, hogy azt fűtésre is fel lehessen használni az átmeneti és a téli hónapokban is.
Megszolgálja a bizalmat a hűtőszivattyú
A tapasztalatok azt mutatják, hogy sokan még mindig attól tartanak, ez a megoldás igen költséges. A klíma működését megértve azonban gyorsan bebizonyosodik, hogy akár 10-15 százalékos energia megtakarítás is elérhető ilyen módon.
A titok nem másban rejlik, mint a gázkazántól vagy az elektromos radiátortól eltérő működési elvben. A fűtésre használható klímák ugyanis a hőszivattyús elven működnek. Mit jelent ez? Nem mást, mint azt, hogy a hőszivattyú egyik közegből a másikba szállítja a hőenergiát.
Hogyan működik a hőszivattyú?
Hűtési üzemmód esetén a benti levegőt lehűti, fűtés esetén pedig felfűti. A készüléken áthaladó levegő hőmérséklet változik és ettől érezni a kívánt hőfokot a belső terekben. Amikor hűtés történik, akkor egy speciális hűtőközeget alkalmaz a készülék, mely a hő elvezetésére alkalmas.
A hűtőközeg cseppfolyósból gáz halmazállapotba alakul, fűtés esetén pedig fordítva. A hőszivattyú elvén működő klímás rendszer ugyan kétségkívül praktikus, de ha már egy jól működő padlófűtés vagy kazános fűtés kiépítve van, akkor nem biztos, hogy érdemes áttérni az új módszerre.
Mindenesetre a klíma fűtő funkciója kitűnően kihasználható akkor, ha az átmeneti hónapokban még nem üzemeltük be a hagyományos fűtést. Kis alapterületű helyiségek esetében remek választás a klímás fűtés, de például a nyaralóban is hasznos lehet a hűvösebb estéken a hőszivattyú elven működő készülék.