A gipszkarton álmennyezet egy igen kedvelt belsőépítészeti megoldás. Ugyanakkor válaszfalakat, bútorokat is készíthetünk a gipszkartonból.
Sokoldalú felhasználhatósága egyértelműen az előnyös tulajdonságainak köszönhető. Most egy kicsit tüzetesebben is megnézzük, hogy mit kell tudni erről az alapanyagról és milyen lehetőségek rejlenek a használatában.
A gipszkarton jellemzői
Ahogy a nevéből is kiderül, a gipszkarton legfőbb alapanyaga egyrést a gipsz, másrészt pedig a kartonpapír. A gipsz előállításakor a nehézfémeket, az oldható sókat eltávolítják belőle, így nincs károsanyag-kibocsátás vagy radioaktív sugárzás. A kartonpapír pedig eleve egy természetes anyag, ami rendszerint újrahasznosított alapanyagokból készül. A gipszkarton lapokat általában 2; 2,5; 2,75; illetve 3 m hosszúságban és 0,6; 1,2; és 1,25 m szélességben lehet megvásárolni. A lapok viszonylagos nagysága hozzávetőlegesen 2,5 m². A gipszkarton igen kedvelt alapanyag az építkezések, átalakítási munkák során. Többek között ennek az a magyarázata, hogy lehetővé teszi a szárazvakolást. A gipszkartonból készített szerkezetek előnyei közé sorolható még, hogy könnyebbek, költséghatékonyabbak, ráadásul klimatizáló hatással is rendelkeznek.
A gipszkarton felhasználása
Mivel egy igen praktikus és sokoldalúan felhasználható építőanyagról van szó, így nem csoda, hogy a lakások, irodák építésekor, felújításakor gyakran alkalmazzák különböző megoldásokban. A gipszkarton szinte minden esetben kitűnő választásnak bizonyul, ha valaki szeretné felújítani az otthonát, ugyanakkor nem akar nagy költségekbe bonyolódni és a nemkívánatos felfordulástól is megkímélné magát. Nem utolsósorban az is a gipszkarton használata mellett szól, hogy a belőle készített mennyezetek, válaszfalak, bútorok sokkal gyorsabban elkészülnek, mintha más alapanyagokkal dolgoznánk. Természetesen többféle létezik és egyáltalán nem mindegy, hogy a különféle projektnél melyik típust választjuk, de ha jól döntünk, akkor a megelégedésünkre szolgál a végeredmény.
– Gipszkarton mennyezet készítése
A gipszkarton egyik leggyakoribb beépítési területe a plafon. Amennyiben álmennyezet kialakítása a cél, akkor szinte mindig ezt alkalmazzák. Hivatalos megfogalmazásban az álmennyezet a teherhordó födém alá függesztett, teherhordó szerep nélküli mennyezet, ami a rendeltetésének megfelelő módon és anyagból alakítható ki. Jellemzően esztétikai, optikai, akusztikai és/vagy hőtechnikai okok miatt van rá szükség.
A gipszkarton profilok felrakása után egy nagyon szép, egységes felületet kapunk végeredményként. Olyan megoldások alkalmazását is lehetővé teszi, mint amilyen például a beépített spotlámpák, amiket a plafonba szokás süllyeszteni. Előnye, hogy a vezetékek a valódi és az álmennyezet közötti légüres térben futnak. Ez azt jelenti, hogy nem lehet látni. Az ilyen megoldásokat kifejezetten a minimalista stílus kedvelői szeretik, akiknek fontos az egységes, letisztult, modern összkép.
Amennyiben a fűtésszámla mérséklése a cél, a gipszkarton álmennyezet készítése abban az esetben is jó választás, hiszen fölé kerülhet szigetelőanyag is. A lapok felhelyezése nem igényel különösebb szakmai tudást, mindössze precízen fel kell ragasztani a plafonra. Persze, ha speciális megoldásokra, szigetelésre, spotlámpa beépítésre is igény van, akkor érdemes inkább szakemberre bízni a munkát.
– Gipszkarton válaszfal készítése
Ezt a remek alapanyagot nemcsak gipszkarton mennyezet készítése céljából szokás alkalmazni. Amikor valaki válaszfallal szeretné elkülöníteni az egyik helyiséget, akkor is remek szolgálatot tesz. Ez a módszer főleg azoknak a családoknál népszerű, ahol több gyermek is él, ezért szeretnék felosztani a helyiséget. Emellett az is nagyon kedvelt opció, hogy valaki a nappaliból szeretne elkülöníteni magának egy kisebb dolgozószobát. Bárhogy is legyen, a gipszkarton a rendelkezésünkre áll.
Ahogy azt már említettük, a belőle készített elemek nagyon gyorsan elkészíthetőek, minimális felfordulással jár az alkalmazásuk és sok más megoldáshoz képest olcsók is. A válaszfalak esetében azonban említést kell tennünk egy hátrányáról is, mégpedig arról, hogy könnyen átszökik rajta a hang. Emiatt sokan papírfalnak nevezik. Szerencsére azért ez sem katasztrófa, hiszen, ha szigeteléssel is kiegészítjük, akkor máris eltűnik ez a probléma. Az egyik leggyakrabban alkalmazott anyag az üveggyapot, amiből kb. 6-10 centiméteres vastagságú szigetelőréteget alakítanak ki a szakemberek. Amennyiben szigetelni kell a gipszkartont, akkor sem tart sok időbe a válaszfal kivitelezése.
– Gipszkarton bútor és előtétfal készítése
Talán kevésbé népszerű alkalmazási területe a bútorkészítés, de ezt is mindenképp meg kell említenünk. Mindemellett pedig előtétfalként is remekül funkcionál. Ennek lényege, hogy közvetlenül a falak mellé húzunk egy gipszkartonból kialakított falat. Ez a megoldás rendszerint akkor válik szükségessé, amikor szeretnénk szigetelni a falakat. Ilyenkor a szigetelőanyag a gipszkarton fal mögé kerül.
A másik opció, amikor egy esztétikai hibát szeretnénk eltüntetni, például egy megrepedt vagy ferde falrészt, illetve akkor is jó választásnak bizonyul, amikor vezetékeket vagy világításokat szeretnénk elrejteni. Továbbá, egyedi formák is kialakíthatóak a felhasználásával, például ívek, kiszögellések készíthetőek belőle. Mivel a gipszkarton profilok egy nagyon sima, egységes felületet adnak, ezért sokan akkor is igényt tartanak a felhelyezésükre, ha szebbé szeretnék tenni a falakat.
Gipszkarton profilok szerelése házilag
A gipszkarton szerelése nem olyan bonyolult feladat, így akár szakember közreműködése nélkül, házilag is megvalósítható. Persze azért nem árt tisztában lenni néhány fontos dologgal, mindenekelőtt a gipszkarton használatának szabályaival.
Gipszkarton szerkezet előkészítése
Ez az első és egyik legfontosabb lépés. A lapokat általában egy vázra rögzítjük, a tökéletes végeredmény érdekében nagyon fontos ennek a vázszerkezetnek a precíz megtervezése, elemeinek előkészítése.
Gipszkarton vázszerkezet összeállítása
A gipszkarton vázszerkezetet rögzíthetjük a mennyezethez, a falhoz, sőt, akár az aljzathoz is. A profilokat a rajtuk lévő lyukak segítségével tudjuk fixálni. A rögzítési pontok adott távolságra vannak egymástól, ami jellemzően 60-80 cm.
Gipszkarton vágása
A következő lépés a gipszkarton méretre vágása. Első körben vonalzóval ki kell mérjük a megfelelő távolságokat, majd pedig a megjelölt pontoknál el kell vágjuk. Érdemes óvatosan végezni ezt a műveletet, ugyanis a gipszkarton nagyon hamar és könnyen megtörik. Amennyiben ennél profibban szeretnénk megoldani ezt a feladatot, akkor használhatunk gipszkartonlap fűrészt is.
Gipszkarton felhelyezése
A méretre vágott gipszkarton lapokat speciális kialakítású csavarokkal tudjuk a vázszerkezethez rögzíteni, ezek 3,5 mm méretűek. Ezeket érdemes alkalmazni akkor is, ha nem fém, hanem favázra kerülnek a profilok.
Gipszkartonozásbefejező lépései
Amikor felkerültek a lapok a vázra, akkor készen vagyunk a munka jelentős részén. Ám itt még nem ért véget a gipszkartonozás! Szükség van még az utolsó simítások elvégzésére is. Ekkor történik az élvédők felhelyezése, a lapok közötti hézagok és a csavarfejek eltüntetése, a csiszolás, illetve amennyiben igény van rá, a gipszkarton festése.
Gipszkarton álmennyezet ötletek
Ha valaki híján vagy az elképzeléseknek, az interneten a gipszkarton álmennyezet ötletek végtelen tárházát találja, amelyek remek inspirációt adnak. A hagyományosnak mondható egyszintes változatok mellett, a profilokat két, illetve három szintben is fel lehet helyezni. Ez utóbbi kettő képes arra, hogy optikailag nagyítsa a teret, de esztétikailag is előnyös képet mutat.
A lépcsős kivitel egyenes és hullámos vonalban is megvalósítható. A gipszkarton lapokkal különböző minták és díszek is létrehozhatóak, amelyek segítségével szépen formálható a belső tér kinézete. Talán kissé kevésbé ismert technika, amikor a gipszkartonból készített álmennyezetre 3D képeket nyomtatnak, de ez is nagy jól tud mutatni a lakásban, irodában.
A gipszkarton szerkezetek nagyon jól kombinálhatóak más anyagokkal, például fával vagy tükörfelületekkel.
Lépcsős kivitel esetén a színekkel való kombinálásra is lehetőségünk van, amivel sokkal izgalmasabbá tehetjük a belső tereket.