A lakásfelújítási munkálatok kétségkívül egyik legfontosabbika a homlokzat szigetelés. Nem csak esztétikai okok szólnak mellette, hanem főként funkcionális és energiatakarékossági megfontolások is. Bár a homlokzat méretétől függően akár jelentős költségekkel is járhat a munkálat, mégis érdemes időnként ütemezni, ezzel a hosszú távú takarékosság érdekében is tehetünk. Cikkünkben annak igyekszünk utánajárni, hogy miért jó választás a homlokzat szigetelése akkor, ha az időjárás engedi a kültéri felújítást.
1. Esztétikus megjelenés
Senki nem szereti, ha a ház rendezetlen képet mutat. Az időjárás viszontagságai vagy például a szmog azonban képesek rányomni bélyegüket a homlokzat állapotára. A repedések, a málló vakolat sajnos magukban hordozzák azt a veszélyt is, hogy a falak átnedvesednek, ekkor pedig már korántsem pusztán esztétikai problémáról van szó.
2. Hőszigetelés és energiatakarékosság
A homlokzat szigetelés feladatait gyakran éppen az indokolja, hogy a tulajdonosok az esztétikán túl a hőszigetelés érdekében is szeretnének egyúttal tenni. A hagyományos, kültéri szigetelési megoldások még mindig nagy népszerűségnek örvendenek. A beruházásra mindig érdemes úgy tekintetni, mint a jövőbe fektetett anyagiakra, hiszen a megfelelő kivitelezés mellett a kültéri hőszigetelés hozzájárul az energiatakarékossághoz. Nem csak a téli időszak fűtési költségeire igaz ez, hanem a meleg hónapokban a klímahasználaton való takarékoskodásra szintén.
3. Nedves falak elkerülése
A leromlott állapotban levő homlokzat, a málló vakolat és a repedések ugyan kicsit sem mutatnak jól, de ennél sokkal több hátulütővel járnak azok. A repedésekbe beszivárog az esővíz, a hó, és onnantól fogva a falak átnedvesedése már csak egy lépés. S hogy mi a probléma mindezzel? A nedves falak hatással vannak a belső mikroklímára, és a hőszigetelés terén sem teljesítenek túl jól. Ma már kaphatóak olyan kültéri falfestékek, amelyek nem csak hőszigetelő jellemzőkkel bírnak, de rugalmasságuknál fogva a repedések megjelenése ellen is maximális biztonságot nyújtanak. Ha tehát az a cél, hogy a kültéren használható ideális falfestéket megtaláljuk, akkor érdemes akár többet is költeni arra, így a megfelelő összetétel megmutatja majd az évek során számos előnyös jellemzőjét.
4. Penészesedés megelőzése
S ha már a nedves, hideg falfelületek kerültek szóba, akkor nem mehetünk el a penészesedés problémája mellett. Mi kell a penész megjelenéséhez? A jól ismert feketés foltok akár két-három nap alatt növekedésnek indulnak, és ehhez nincs másra szükség, mint nedvességre. A lakásban keletkezett pára a hideg falfelületeken lecsapódik, és a megjelenő penész magában hordozza az allergiás megbetegedések kockázatát. A penészfoltokból a levegőbe kerülő spórák még azoknál is allergiát, légzőszervi betegségeket okozhatnak, akik egyébként még soha nem találkoztak allergiás panaszokkal. A homlokzat szigetelés tehát közvetve az egészség megőrzésében is kiemelt jelentőséggel bír, mégpedig a penész megelőzésének apropóján.
5. Az ingatlan értéknövekedése
Legyen szó bármilyen felújítási munkálatról, azok hatással vannak az ingatlan megítélésére. Érdemes előre gondolni arra, hogy mi történne, ha esetleg értékesíteni kívánnánk a házat. A homlokzat felújítás szigeteléssel kombinálva jelentős hatással lehet az ingatlan értéknövekedésére, ez pedig százezrekben-milliókban mérhető lehet egy értékesítés alkalmával.”